چندی قبل از یکی از مردم فرخی شنیدم که می گفت خوریها فرهنگ و ادب خودشان را هم مدیون فرخی وجندق هستند مثلا یغمای جندقی وحبیب یغمایی که اصالتشان به جندق و فرخی است که برای نمونه بخشی از تاریخ تولد واصالت ادیب فرزانه و شاعر بلندآوازه حبیب را درزیر آورده ام که نشان می دهد وی "نتیجه " عالم فرزانه و قاضی معروف مرحوم سید میرزا قاضی و از نژاد سادات قاضوی وموسوی است :

حبیب یغمایی در سال 1280 شمسی در دهکده « خور » مرکزخور و جندق و بیابانک در خانه ای روستایی زاده شد. او دومین فرزند خانواده بود. پدرش اسد الله منتخب السادات او را به یاد پدرش حبیب الله، حبیب نام نهاد .
پدر حبیب،اسدالله منتخب السادات (متولد1279هجری قمری)، فرزند حبیب الله، فرزند قاضی سید میرزا قاضی و مجتهد نامدار ومردمی جندق و بیابانک (جد ونیای سادات قاضوی و موسوی فرخی که قاضی فرخی بود وهم اکنون در بیاضه وجوار امازاده بیاضه آرمیده است که بانی مسجد جامع فرخی نیز بوده اند ) بود که نژاد او به امام هفتم شیعه می رسد . اسدالله مردی فاضل بود که روزگار را به پیشه وری می گذرانید اما پس از تاسیس مدرسه در خور به عنوان یکی از نخستین معلمان منطقه خور و بیابانک کمر همت به آموزش کودکان دشت کویر بر بست و پیشه معلمی را برگزید وتا پایان عمر تا سال 1310 شمسی(سال درگذشت20 دیماه 1310شمسی) در این کار اهتمام نمود.


منتخب اهل ذوق بود و آثاری از جمله:
منظومه ای در عشق و جوانی،گل عمو نامه،منظومه بی وفایی مردان،فتحنامه،مسعود نامه،در ادب نسوان و نوشنامه از او بیادگار مانده است.
مادر حبیب، بارقه(درگذشت بیست دیماه 1311 شمسی)، دختر زاده صفایی جندقی، فرزند ابوالحسن یغما جندقی(متولد 1196تا 1278هجری قمری) شاعر بلند آوازه و شورشگر و منتقد قرن سیزدهم بود . به همین مناسبت حبیب در جوانی نام خانوادگی مادری خود یغمایی را برگزید .
نیای پدری و نیای مادری حبیب هر دواز زمره عالمان و ادیبان بودند و شگفت آنکه از لحاظ منش یکی مجتهد و قاضیی صاحب فتوا و دیگری شاعری شورشی بود که خدا را نه در مسجد که در خرابات و میکده ها باز میجست وعلیرغم اعتقاد به پروردگار و نیکان و پاکان و اینکه بیشتر دارائی خود را در سراسر خطه بیابانک وقف حسین ابن علی نمود وزیباترین وپر احساس ترین سوگسرودهای ماه محرم از قلم او تراویده است تن به اندیشه مذهبی روزگار نمی داد و بر ضد راه و رسم موجود شوریده بود. نیاکان پدری و مادری حبیب ، یغما و قاضی سید میرزا هر دو معاصر هم بودند و با یکدیگر مخالف که یغما خصم ملایان و مفتیان بود و سروده بود .
به نظر می رسد این جدایی و فاصله افتادن حبیب یغمایی از جد پدریش و سادات مکرم ناشی از مذهبی بودن مرحوم میرزا قاضی (جد پدری) و فاصله داشتن یغمای جندقی (جد مادری حبیب) از دیدگاه ملاهای آن دوره بوده است .

منبع:  نخل استوار کویر

_____________________________________________________________________
 فروی                                                                                                                                                
مهدی شیخی
http://mehdi-sheikhi5550.persianblog.ir/
mehdi-sheikhi5550.blogfa.com 
 استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد


ادامه مطلب ...